Szkoła w latach 1924 – 1932 nosiła imię Księcia Józefa Poniatowskiego. 3 maja 1998 roku dokonano uroczystego otwarcia nowego budynku szkoły. Patronem został ponownie Książę Józef Poniatowski – generał, minister wojny i Naczelny Wódz Księstwa Warszawskiego.

W maju 2011 roku odbyła się piękna uroczystość poświęcenia sztandaru, a potem jego przekazanie społeczności szkolnej przez rodziców. Od tej chwili sztandar uświetnia wszystkie szkolne uroczystości.

Książę Józef Poniatowski urodził się 7 maja 1763 roku. Pod opieką matki Teresy Heruli z Klimskich wychowywał się w Wiedniu i Pradze.

Po śmierci ojca, Andrzeja Poniatowskiego (1773 r.) nad przynależnością narodową Księcia czuwał stryj, który pragnął by bratanek króla polskiego był wychowywany jako Polak. Jeszcze przed ukończeniem 17 roku życia, młody Książę rozpoczął służbę w armii austriackiej. 7 lutego 1780 roku został mianowany podporucznikiem, a cztery lata później był już majorem. Do Polski przybył w 1781 roku, w księdze pamiątkowej Uniwersytetu Jagiellońskiego widnieje jego podpis z 17 lutego 1781roku. Ponieważ  zdradzał on wielkie talenty wojskowe, kariera jego w armii postępowała błyskawicznie. Otrzymał ważne odznaczenia wojskowe z rąk stryja (Order św. Stanisława, a następnie wstęgę Orderu Orła Białego).

W tym czasie Józef  Poniatowski doskonale rozumiał trudne położenie Polski oraz potrzebę ratowania jej przed ostatecznym upadkiem. Na początku sierpnia 1789 r. Książę udał się do Warszawy a 6 maja 1792r. ruszył na wojnę w obronie konstytucji 3 Maja. Odniósł zwycięstwo pod Zieleńcami.8 sierpnia 1789 Książę opuszcza Warszawę. Wiosną 1794 r. dochodzi do niego wieść o Insurekcji Kościuszkowskiej. Z końcem maja dotarł do obozu wojskowego w Jędrzejowie, gdzie spotkał się z Naczelnikiem Tadeuszem Kościuszką. W sierpniu bierze udział w obronie Warszawy, oblężonej przez Prusaków.

Po upadku powstania Kościuszkowskiego zamieszkał w pałacu “Pod Blachą”.19 grudnia 1806 r. Książę, w Zamku Warszawskim, wita Napoleona. Otrzymał stanowisko naczelnego wodza Armii Księstwa Warszawskiego, którego utworzenie obwieszczono w Dreźnie 19 grudnia 1807 roku. Zwycięstwo Napoleona w wojnie z Austrią oraz ofensywa armii polskiej pod dowództwem Księcia Józefa, zdecydowały o przyłączeniu do Księstwa Warszawskiego w 1809 r. ziem zaboru austriackiego wraz z  Krakowem, Sandomierzem, Lublinem. Miasto Kraków ofiarowało Księciu na pamiątkę oswobodzenia Galicji, chorągiew ze słowami: “Hołdu, uszanowania i wdzięczności. W 1812 r. brał Książę Józef udział w kampanii Napoleona na Moskwę. W 1813r. wyrusza z Krakowa do Saksonii. 
W Bitwie Narodów” pod Lipskiem książę został pięciokrotnie ranny. Otrzymał od Napoleona godność Marszałka Francji.

Osłaniając odwrót armii francuskiej, ranny i zmęczony książę nie ustąpił z pola walki. Zginął w nurtach Elstery 19 października 1813 roku. Wcześniej miał wyrzec słowa: “Bóg mi powierzył honor Polaków, jemu samemu go oddam”. Zwłoki księcia złożono w krypcie Katedry Wawelskiej. Poniatowski był wybitnym żołnierzem, człowiekiem honoru i wielkim patriotą. Odwaga, wierność ideałom niepodległości, wreszcie bohaterska śmierć sprawiły, że Poniatowski stał się bohaterem narodowym.